ZF5S-20-03-T-WT-TR
Contact Now
ZF5S-20-03-T-WT-TR
Flat Flex Type : FFC
Contact Finish : Tin
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Category : FFC & FPC Connectors
Package : Tape & Reel (TR)
Mounting Type : Surface Mount
Features : Solder Retention, Zero ion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Number of Positions : 20
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Termination : Solder
Height Above Board : 0.192" (4.87mm)
Manufacturer : Samtec Inc.
Material Flammability Rating : -
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact Type : Contacts, Vertical - 1 Sided
Min Qty : 975
Voltage Rating : -
Locking Feature : Slide Lock
Pitch : 0.020" (0.50mm)