ZF5S-20-02-T-WT
Contact Now
ZF5S-20-02-T-WT
Flat Flex Type : FFC
Contact Finish : Tin
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Category : FFC & FPC Connectors
Package : Tube
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Features : Solder Retention, Zero ion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Number of Positions : 20
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Termination : Solder
Height Above Board : 0.083" (2.10mm)
Manufacturer : Samtec Inc.
Material Flammability Rating : -
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact Type : Contacts, Top
Min Qty : 1
Voltage Rating : -
Locking Feature : Slide Lock
Pitch : 0.020" (0.50mm)
Contact Material : Phosphor Bronze
Series : ZF5S
Cable End Type : Straight
Product status : Active
Description : 0.50 MM ZERO ION FORCE FFC