FH55-40S-0.5SH
Contact Now
FH55-40S-0.5SH
  • 1
Packaging : Reel
Product Category : FFC & FPC Connectors
Mounting Angle : Right Angle
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Termination Style : SMD
Contact Plating : Gold
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Current Rating : 500 mA
Number of Positions : 40 Position
Series : FH55
Pitch : 0.5 mm
Product : Connectors
Manufacturer : Hirose Connector
Description : FFC & FPC Connectors 0.5MM 40P HIGH SPEED TRANSMISSION FPC