MBRT50040 Discrete Semiconductor Modules High Accuracy For Medical Data Storage
Contact Now
Description : In stock. Alternative models available.
Part Number : MBRT50040
Manufacturer : GeneSiC Semiconductor
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : MBRT50040.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : MBRT50040 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Chassis Mount
Number of Pins : 3
Max Surge Current : 3.5 kA
Max Reverse Voltage (DC) : 40 V
Max Operating Temperature : 150 °C
Max Reverse Leakage Current : 1 µA
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 405 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systemsMedicalData storage
Case/Package : Module
Forward Current : 500 A
Peak Reverse Current : 1 A
Average Rectified Current : 500 A
Min Operating Temperature : -55 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 40 V