46W24-BCR12H-NRO
Contact Now
46W24-BCR12H-NRO
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : Vf (Typ), If (Max)
Termination Style : Wire Leads - 6" (152.40mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 120mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.25" (6.35mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 35°
Wavelength - Peak : 635nm
Lamp Color : Red
Package : Bulk
Lens Color : Red
Product Status : Obsolete
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : 7.11mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : 46
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 12V
Description : PMI LED .250" HI-DOME 12V WIRE 2
Contact Now
LED Panel Indicator Red Diffused 35° 12V 20mA Wire Leads - 6" (152.40mm)