CAP-120-392-1
Contact Now
CAP-120-392-1
Category : Sensors, Transducers Temperature Sensors Thermostats - Mechanical
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : CAP
Termination Style : Quick Connect
Switching Temperature : 392°F (200°C)
Current Rating - DC : -
Mfr : Selco Products
Circuit : SPST-NC
Package / Case : Module
Switching Cycles : 100K
Current Rating - AC : 2.9A (240V), 5A (120V), 20A (120V), 20A (240V)
Tolerance : ±43°F (±6°C)
Description : BULB AND CAPILLARY THERMOSTAT
Contact Now
Thermostat 392°F (200°C) SPST-NC Module Quick Connect