CLA40MT1200NPZ-TUB
Contact Now
CLA40MT1200NPZ-TUB
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : DT-Triac™
Mfr : IXYS
Supplier Device Package : TO-263HV
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 44 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 200A, 215A
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : CLA40
Triac Type : Standard
Description : POWER THYRISTOR DISCRETES-TRIAC
Contact Now
TRIAC Standard 1.2 kV 44 A Surface Mount TO-263HV